Voltál már úgy, hogy nehezedre esett nekiállni az előtted tornyosuló feladatoknak és csak tologattad magad előtt, közben nyugtatgattad magad, hogy majd holnap megcsinálod? És holnap mit mondtál magadnak? Ha érezted már ezt, akkor nálad is felütötte a fejét a halogatás.
A halogatás az a magatartás, amikor nagyon jól tudjuk, hogy valamit meg kell csináljunk, mégis elkerüljük a ránk váró feladatok megoldását, elhalasztjuk azokat a teendőinket, amiket akár MOST is elvégezhetnénk.
A halogatás nemcsak a feladatok felhalmozódását jelenti, hanem érzelmileg is megérint mindenkit. A haszontalanság, alkalmatlanság érzése, düh, stressz, depresszió, belső feszültség, idegesség, az idő szorítása csak még inkább hátráltatni fog a feladatok elvégzésében, és belekerülünk egy halogató spirálba. A halogatás halogatást szül. Egyik feladat elmarad a másik rovására, indokokat gyártunk arra, hogy miért nem csináltuk meg, mert mást kellett volna csinálni, de azt sem csináljuk. Állandó rohanásban vagyunk, futunk a feladatunk, az időnk után.
Miért halogatunk, ha tudjuk, hogy azzal nem fognak elkészülni a dolgaink, csak feszültek és idegesek leszünk?
A halogatásnak több oka is lehet. Kereshetjük a családi mintában, az időhiányban, a személyiségünkben. Sokszor a motiváció hiánya miatt nem teszünk meg valamit. Felbukkanhat az is, mit fognak gondolni mások, hogy tökéletlenek és alkalmatlanok vagyunk a feladatra. Számtalan szerepben kell megfelelnünk a mindennapokban, a szerepeinkhez feladatok tartoznak, sokszor érezzük úgy, hogy nem tudunk megfelelni az elvárásoknak, túlvállaljuk magunkat, és kevés idő marad cselekedni. Úgy érezzük, meg vagyunk rekedve és egyszerűen nincs kedvünk megcsinálni valamit. Nem tudunk nemet mondani.

De a feladatokat senki nem fogja helyettünk megcsinálni. Mit tegyünk, hogy könnyedén tudjunk leszámolni a halogatással? A legfontosabb, amivel legyőzhető a halogatás, az a szemléletváltás. Nézzünk a dolgok mögé: mit nyerünk azzal, ha megcsinálunk valamit.
- Jobban fogjuk érezni magunkat?
- Több időnk lesz számunkra kellemes dolgokra?
- Van választási lehetőségünk, hogy valamit elodázzunk vagy gyorsan túlessünk rajta?
- Rejtett képességeinket fedezhetjük fel?
- Meg tudod magad jutalmazni, megveregetni a vállad, hogy elkészültél egy nehéz feladattal?
- Javul a belső kommunikációd?
- Eltűnnek a halogatáshoz kapcsolódó negatív érzések?
- Nő az önbizalmad?
- Képes leszel később is megoldani halogatott feladatokat?
Ha a kérdésekre IGEN-nel válaszoltál, akkor már van motivációd, hogy leszámolj a halogatással. Mentsd el magadnak a kérdéseket, és tedd fel egy – egy feladatnál, amit úgy érzel, hogy halogatnál. Menj mélyebbre, az IGEN helyett fogalmazd meg konkrétan, hogy fogod magad érezni, mire jut időd, milyen képességre tehetsz szert, mit fogsz magadnak mondani, ha megcsináltad, stb….
Nézz tehát más szemmel a halogatott dolgaidra, tedd fel a kérdéseket, és jönni fog a motiváció.
Ha szeretnéd magad mélyebben beleásni a halogatás okaiba, MIÉRT-jeibe és gyorsan hatékonyan a megoldásokra koncentrálni, akkor neked szól a Halogatástól a megvalósításig online tudásanyagom.
Ha személyes támogatást szeretnél, kattints ide: LIFE COACHING, vagy vedd fel velem a kapcsolatot a saját oldalom található elérhetőségek valamelyikén.